fbpx

Żuławy będą potęgą OZE? Jest pomysł na sporą inwestycję

Firma Green Capital planuje stworzyć ogromny ośrodek wytwarzający prąd z odnawialnych źródeł energii na Żuławach. Inwestycja ma produkować 2,2 miliona MWh w ciągu roku i wykorzystywać m. in. energię wiatru i słońca.

Plany na odnawialne źródła energii

Ogromna inwestycja ma zostać zlokalizowana na terenie Żuław i obejmować teren kilku gmin. Poza wybudowaniem farmy wiatrowej o mocy około 400 MW oraz farmy fotowoltaicznej o mocy około 800 MW, w tej lokalizacji ma powstać magazyn energii i elektrolizery, dzięki którym możliwe będzie wytwarzanie wodoru.

Łączna ilość energii produkowana na Żuławach ma każdego roku osiągać 2,2 miliona MWh, co daje około 10 razy większy zysk energetyczny w porównaniu do największej polskiej istniejącej farmy fotowoltaicznej, zlokalizowanej w Zwartowie, której moc wynosi około 200 MW.

System wytwarzania wodoru pozwalać ma także na uzyskiwanie energii cieplnej, która ma w przyszłości zostać zagospodarowana na obszarach Trójmiasta, zarówno przez mieszkańców, jak i w procesach technologicznych.

Największy ośrodek odnawialnej energii w Polsce

Green Capital przeprowadza obecnie analizy, które pozwolą na opracowanie wariantu odpowiedniego dla danego terenu. Firma zaplanowała już lokalizacje turbin wiatrowych oraz farmy fotowoltaicznej, część inwestycji została już zatwierdzona w oparciu o tamtejszy plan zagospodarowania przestrzennego i prowadzi rozmowy z producentami technologii OZE.

Według firmy, koszt produkcji energii elektrycznej, pochodzącej z elektrowni węglowych, jest zdecydowanie wyższy, bo aż 2,5 do 3-razy większy, niż mógłby powstawać w planowanej inwestycji na terenie Żuław. Koszt inwestycji szacowany jest na prawie 1,3 miliarda euro, czyli przy obecnym kursie ponad 6 miliardów złotych.

Według szacunków, energia konieczna do wyprodukowania turbin wiatrowych, które mają pracować na Żuławach, ma zostać przez nie wyprodukowana w ciągu 7 miesięcy ich pracy. Ponadto, około 90% materiałów użytych do powstania elektrowni wiatrowych ma nadawać się do recyklingu, natomiast pozostałe 10% również będzie mogło zostać użyte, choć w bardziej ograniczonym zakresie.

Źródło: https://oiot.pl/zulawy-potega-oze-jest-pomysl/