W tym miesiącu dowiedzieliśmy się o postępach w pracach nad kilkoma projektami na rynku bateryjnych magazynów energii.
Inwestycje w magazyny mają poprawić funkcjonowanie krajowego systemu elektroenergetycznego i przyczynić się do bilansowania energii produkowanej w farmach wiatrowych i fotowoltaicznych oraz wspomóc wysyłki na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ponadto wskazuje się na ich możliwy wpływ na ograniczenie wzrostu cen energii, dzięki magazynowaniu nadwyżek taniej energii z OZE.
Postępowanie na zaprojektowanie i dostawę magazynu w Żarnowcu jeszcze w tym roku
PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że „postępowanie na zaprojektowanie i dostawę Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec oraz budowę przyłącza do sieci 400 kV zostanie uruchomione jeszcze w tym roku”. Magazyn będzie miał ponad 200 MW mocy i 820 MWh pojemności. Według informacji podawanych przez spółkę jest to jeden z „największych tego typu projektów na skalę europejską”.
Warunki przyłączenia do sieci dla trzech przemysłowych magazynów na południu kraju
– Spółka zależna z Grupy otrzymała warunki przyłączenia do sieci przesyłowej o mocy 62,7 MW, na potrzeby budowy magazynu energii o pojemności 250,8 MWh – poinformował zarząd Columbus Energy. Magazyn zostanie zlokalizowany na południu kraju, jego koszt może wynieść 500 mln zł. – Inwestycja zostanie zrealizowana z wykorzystaniem finansowania zewnętrznego – podaje spółka. To ich druga inwestycja w wielkoskalowy magazyn. – W sierpniu br. Spółka poinformowała o uzyskaniu warunków przyłączenia dla przemysłowego magazynu energii o mocy 133 MW oraz pojemności 532 MWh, zlokalizowanego w południowej części Polski. Magazyn ten będzie w stanie zasilić w energię przez cały dzień 150 tys. domów – przypomniano w komunikacie.
Ponadto, warunki przyłączenia na projekt przemysłowego magazynu energii otrzymało Green Capital S.A. Projekt również będzie zlokalizowany na południu kraju, na obszarze gminy Rymanów. Jego moc jest przewidziana na 110 MW, a koszt budowy wyniesie ok. 850 mln zł. Realizacja inwestycji przewidziana jest na 2025 r. – Będzie to jedna z największych instalacji tego typu w Europie oraz trzecia pod względem wielkości w Polsce – podano w komunikacie.
Źródło: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/magazynowanie-energii-nowe-inwestycje-12410.html