fbpx

Przemysłowy magazyn energii powstanie w gminie Rymanów. Będzie trzecią co do wielkości instalacją w kraju

Na terenie gminy Rymanów powstanie jeden z największych magazynów energii w Polsce i Europie. Zbuduje go spółka Green Capital, inwestując ok. 850 mln złotych.

Green Capital to spółka od 24 lat działająca na rynku energii odnawialnej w Polsce. Projektuje i buduje wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe i magazyny energii, zajmuje się także ich eksploatacją, produkcją i sprzedażą „zielonej energii”. Jej inwestycje są zlokalizowane w całym kraju.

Na Podkarpaciu spółka zrealizowała do tej pory jedną inwestycję – farmę fotowoltaiczną. Teraz szykuje się do kolejnego przedsięwzięcia, które chce zlokalizować na terenach gminy Rymanów. To przemysłowy magazyn energii o mocy 110 MW. Green Capital otrzymała już warunki jego przyłączenia do sieci PSE. Pojemność magazynu ma wynosić 440 MW/h.

Będzie to jedna z największych instalacji tego typu w Europie oraz trzecia pod względem wielkości w Polsce.

– Realizacja tego projektu wpłynie pozytywnie na pracę krajowego systemu elektroenergetycznego oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski. Pozwoli też lepiej bilansować energię generowaną z naszych funkcjonujących farm fotowoltaicznych i wiatrowych oraz wesprze stabilność pracy sieci przesyłowych. Cieszę się, że przyczynimy się do rozwoju jeszcze raczkującego ale bardzo perspektywicznego rynku magazynów energii w Polsce – mówi Michał Polanowski, prezes spółki Green Capital S.A.

Firma uzyskała już decyzje administracyjne w tym warunki przyłączenia do sieci przesyłowej PSE, w Głównym Punkcie Zasilającym w Iskrzyni k. Krosna. Jak informuje Wiktor Wiszorowski, Head of Operations & Marketing Manager Green Capital – warunki zostały przyznane dla jednostki o mocy 110 MW.

– Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych oraz finansowania bankowego. Green Capital prowadzi też rozmowy z międzynarodowymi inwestorami branżowymi na temat wspólnej realizacji inwestycji: taki scenariusz jest również rozważany – dodaje Wiktor Wiszorowski.

Jak powiedział nam Wojciech Farbaniec, burmistrz Rymanowa – inwestycja ma być zlokalizowana w miejscowościach Bzianka i Wróblik Królewski. Dwie niezależne działki (każda poniżej hektara) zostaną zabudowane kontenerami z panelami fotowoltaicznymi. Wytwarzana energia będzie na miejscu magazynowana i dostarczana do sieci.

– Aktualnie w naszym urzędzie jest prowadzona procedura w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy. Następnym etapem będzie pozwolenie na budowę – mówi burmistrz.

Technologia, w jakiej będzie zbudowany magazyn, jeszcze nie została wybrana. Realizacja inwestycji przewidziana jest na rok 2025.

Źródło: https://krosno.naszemiasto.pl/przemyslowy-magazyn-energii-powstanie-w-gminie-rymanow/ar/c3-8986159